Načítavam...

Jelša

Ďalšia kráska vo svete dreva je Jelša. Vo všeobecnosti rozoznávame viac ako 30 druhov tohto stromu pričom u  nás sa stretávame prevažne s  Jelšou lepkavou a  Jelšou sivou.

Strom dosahujem výšku 30 metrov a je ľahko spoznateľná podľa zelenohnedej kôry, ktorá vo vyššom veku stromu puká a  sfarbuje sa do čiernohneda.

Jelšové drevo je veľmi vyhľadávané najmä v stavebníctve, nábytkárstve a sochárstve. Drevo z tohto stromu je mäkké a  málo pevné a pružné. Okrem toho je pórovité s  uzlami a  krásnou kresbou po prezeraní. Nie je značne odolné avšak pod vodou tvrdne a  získava veľkú trvanlivosť.


Dub

A teraz niečo málo o majestátnom DUBE.

Tento strom sa stal najposvätnejším stromom Slovanov, ktorí ho obdivovali, nosili k nemu rôzne obety, modlili sa pod ním a konali sa pod ním aj cirkevné obrady.

Dubové drevo je veľmi tvrdé a odolné, preto sa používa na výrobu masívneho nábytku. Značne odoláva aj rôznym poveternostným podmienkam , tiež hmyzu a plesniam pre zvýšený obsah tanínu, ktorý vytvára ochranný filter okolo buniek. Nábytok z dubu je odjakživa veľmi žiadaný aj pre svoju krásnu svetlohnedú farbu a pravidelný kruhovitú textúru. Takzvaní stržňové lúče sú oproti iným druhom dreva široké, mohutné a časté.


Orech

Stará dobrá klasika, všetkým známy a náš obľúbený – ORECH.

Strom orecha je jedna z najpestovanejších drevín na svete. Poznáme ho aj pre jeho plody – vlašské orechy, ale slúži aj ako výborné tienidlo pred slnkom a v neposlednom rade nám dáva veľmi kvalitné drevo.

Orechové drevo je pevné, tvrdé, no zároveň ohybné a dobre tvarovateľné. Sfarbenie dreva je od bielosivej vo vonkajších vrstvách, bližšie k jadru vidíme tmavohnedú až tmavočervenú farbu. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že medzi hlavné výhody tohto dreva patrí teda jeho spomínaná farebnosť, ľahká spracovateľnosť, výborne schopnosť zvládať povrchové úpravy ako morenie, leštenie, lepenie a je odolné voči kyselinám a rozpúšťadlám.


Jaseň

Druhý strom v poradí, ktorý si predstavíme je JASEŇ.

Tento euroázijský strom zastáva významnú úlohu najmä medzi stolármi, kde je veľmi populárny pre svoju kvalitu, pružnosť a teda výbornú opracovateľnosť. Okrem toho bol Jaseň historicky považovaný za posvätný, jeho listy a kôru ľudia používali na liečbu rôznych zdravotných ťažkostí.

Celkovo je známych viac ako 40 druhov tohto stromu, pričom v Európe z toho rastú 4 druhy , a to jaseň biely, jaseň úzkolistý, jaseň zimný a jaseň balkánsky.


Agát

Ako prvé si povieme niečo o našom najtvrdšom dreve – AGÁTE.

Pre svoju tvrdosť a odolnosť voči vode a škodcom sa toto drevo používa prevažne v exteriéri na výrobu a realizáciu vonkajších terás, záhradného nábytku, detských hojdačiek a ihrísk… Je do značnej miery využívaný aj v stavebnom priemysle na výstavbu mostov, vodných stavieb či oporných pilierov.

Agát Vám garantuje dlhý a farebný život. Výrobky z tohto dreva vydržia v interiéri dokonca až 100 rokov. Toto drevo je jedna z najstabilnejších drevín.